Juraj Soviar

Narodenie 5. 10. 1973 Bratislava • Stručne o autorovi

  Textár, básnik a  novinár začínal v roku 1992 v týždenníku Mladé rozlety, neskôr pôsobil v denníku Pravda, v
  Textár, básnik a  novinár začínal v roku 1992 v týždenníku Mladé rozlety, neskôr pôsobil v denníku Pravda, v týždenníku Život, v Národnej obrode. Píše texty predovšetkým pre skupinu Elán, ale spolupracoval aj s Vašom Patejdlom, Jankom Lehotským a so skupinou Taktici. Knižne debutoval roku 2002 knihou Replay – komentuje Karol Polák. Medzi jeho najväčšie hity patrí text piesne Elánu Odkazovač, Odkazovač sa volá aj jeho kniha (2009), ktorá predstavuje výber 50 básní a piesňových textov. Roku 2017 mu vyšla kniha básni Nemaľuj ženu na stenu.
  Zobraziť všetko
 • Diela a recenzie diel

  Poézia

  Literatúra faktu

  • Replay : Komentuje Karol Polák (2002)
 • Autor o sebe

  Elán bol môj životný sen. Mal som deväť rokov, keď som mame povedal: „Raz budem pre túto skupinu písať texty.“ Samozrejme, že sa to stretlo
  Elán bol môj životný sen. Mal som deväť rokov, keď som mame povedal: „Raz budem pre túto skupinu písať texty.“ Samozrejme, že sa to stretlo v okolí známych, nie doma, s dosť veľkým výsmechom a posmechom. Mne sa kvôli priazni pre Elán posmievali na základnej aj na strednej škole. S Jožom Rážom sme sa stretli prvýkrát, keď som mal desať v rámci televízneho programu Stretnutie na želanie a získal som od neho podpis. Od trinástich, už som vedel, kde býva, som ho neustále otravoval. Podsúval som mu pod prah bytu texty, vyzváňal a jeho žena Barborka bola zo mňa v niektorých prípadoch tak trocha na nervy.
  (2017)
  Zobraziť všetko

 

Obálka slniečka september 2013