Cena René 2018


V druhom ročníku ceny René porota v zložení Miroslava Vallová, Lucia Molnár Satinská, Derek Rebro, Patrik Oriešek a Zoltán Rédey vybrali pre študentov tieto tituly v abecednom poradí:

Hečko, Maroš: Ďalej na západ sa dá ísť len na východ, Vydavateľstvo TATRAN, 2017

Lesná, Ľuba: Tisícročná žena, Vydavateľstvo Artforum, 2017

Majling, DanielRuzká klazika, BRAK, 2017

Pupala, RichardČierny zošit, Marenčin PT, Marenčin Media, 2017

Rozenbergová, VandaMuž z jamy a deti z lásky, Vydavateľstvo Slovart, 2017

Na každú zo zapojených škôl počas októbra a novembra zavítal aspoň jeden autor alebo autorka z tejto pätice.

Cenu René – Anasoft litera gymnazistov podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

 

Prvý decembrový deň študenti vybraných stredných škôl rozhodli o najlepšej slovenskej prozaickej knihe vydanej uplynulý rok. Z piatich finálových titulov, ktoré im odporučila porota Anasoft litera 2018, ich najviac zaujala kniha Ruzká klazika od Daniela Majlinga.

Literárne informačné centrum a Anasoft litera už po druhý raz vyhlásili literárnu cenu René – Anasoft litera gymnazistov. Jej cieľom je priblížiť súčasnú kvalitnú domácu prózu práve mladšej generácii. Minulý rok študentov z desiatich gymnázií najviac zaujal titul Barbora, boch & katarzia od Ivany Gibovej. V druhom ročníku sa už skoro dvojnásobný počet zapojených škôl v bratislavskej Novej Cvernovke na festivale Autoriáda rozhodol pre „fejkovú” antológiu poviedok Ruzká klazika autora Daniela Majlinga.

Tomuto výberu predchádzalo niekoľkotýždňové čítanie, rozhovory so spolužiakmi i učiteľmi, mnoho besied na školách a vyše dvojhodinová diskusia moderovaná riaditeľkou Literárneho centra Miroslavou Vallovou. Za jedným stolom sa zišlo 17 zástupcov z 19 zapojených škôl z celého Slovenska a ich pedagógovia. Každý študent predstavil meno víťaza za svoju školu, slovne zargumentoval výber školy a okomentoval ho svojím vlastným názorom. O druhom laureátovi však rozhodlo anonymné hlasovanie zástupcov škôl, ktoré sa konalo hneď po diskusii.

Najviac skloňovaná bola Tisícročná žena Ľuby Lesnej, pri ktorej študentov zaujal historický motív a spôsob literárneho podania, no poukázali v nej na faktické nepresnosti či nefunkčné opisy. V knihe Muž z jamy a deti z lásky Vandy Rozenbergovej študenti ocenili primárne štýl, tému ako aj nesentimentálne a citlivé podanie. Čierny zošit Richarda Pupalu ich dojal miestami k slzám a ako najúprimnejšiu knihu, ktorá ich „úplne dostala”, označili Ďalej na západ sa dá ísť len na východ Maroša Hečka. Ako víťazný titul však po dlhej diskusii vybrali Ruzkú klaziku od Daniela Majlinga. 

„Vyberali sme takú knihu, ktorá by mladých motivovala k ďalšiemu čítaniu, bola pre nich prístupná. Rozhovodovali sme sa medzi výpovednou hodnotou a zábavou. Nech si z päťky René zoberú akúkoľvek knihu, hlavne nech ich baví, nech sa zasmejú pri Ruzkej klazike, nech si trochu poplačú pri Čiernom zošite,” zhodnotil Adam z Gymnázia Metodova.

Reportáž z udeľovania ceny René, rozhovory so študentmi i pedagógmi si môžete vypočuť na stránke Rádia Devín tu. Rozhovory s nominovanými autormi sú v zvukovej podobe prístupné tu.

Link na pôvodný článok: https://www.anasoftlitera.sk/sk/aktuality/daniel-majling-je-druh%C3%BD-ren%C3%A9

Oficiálny web: http://renecena.sk/

 

 

 

Obálka slniečka september 2013