Cena René 2017


Literárne informačné centrum a Anasoft litera v roku 2017 po prvýkrát vyhlásili novú literárnu cenu René – Anasoft litera gymnazistov. V sobotu 9. decembra 2017 si ocenenie prevzala mladá slovenská autorka Ivana Gibová. Jej kniha sa študentom páčila najviac.

René 2017 – takéto označenie vyryl akademický maliar Pavol Dubina do sošky, ktorú si z bratislavskej Novej Cvernovky v sobotu večer odniesla spisovateľka Ivana Gibová. So svojou knihou Barbora, boch & katarzia bojovala o priazeň študentov vybraných desiatich slovenských gymnázií.

Cena René je inšpirovaná prestížnym francúzskym ocenením Prix Goncourt des lycéens. Počas festivalu Autoriáda prebehla diskusia zástupcov škôl. Riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová bola v pozícii moderátorky diskusie a Pavel Matejovič, porotca Anasoft litery 2017, v pozícii mediátora literárnej kritiky, jej pojmov a kritérií hodnotenia. Každý študent sám za seba zreferoval, ktorá kniha z pätice nominovaných sa mu najviac páčila a prečo. Následne tlmočil názor svojej školy, ktorá kniha v nej vyhrala v prvom kole hlasovania.

Študenti príjemne prekvapili. Vedeli svoje myšlienky výborne sformulovať a dokázali kvalitne argumentovať. V druhom kole výberu už povedali, za ktorú knihu hlasujú a prečo. Najskôr to vyzeralo na tesný duel Nedeľných šachov s Tisom od Silvestra Lavríka a trilerom, víťazným titulom Ceny čitateľov Anasoft litera 2017, Trhlinou od Jozefa Kariku. V poslednom kole však gymnazisti hlasovali anonymne, svojho víťaza napísali na hlasovací lístok. Po sčítaní prekvapivo vyšlo, že to nebude ani Silvester Lavrík a ani Jozef Karika, ale Ivana Gibová, ktorá bude prvou laureátkou ceny René vôbec.

Slávnostné vyhlásenie bolo v ten istý deň 9. 12. 2017 o 17.00 počas oficiálneho programu v sále festivalu Autoriáda, ktorý vznikol na platforme Dni slovenskej literatúry. Moderovali ho Samo Trnka a Tomáš Hudák. Hudobne doprevádzal violončelista Jozef Lupták. Spisovateľka Ivana Gibová si ocenenie prevzala s úprimnou radosťou. 

Link na pôvodný text: https://www.anasoftlitera.sk/sk/aktuality/cenu-ren%C3%A9-anasoft-literu-gymnazistov-si-odniesli-barbora-boch-katarzia

Text Matúša Mikšíka z Knižnej revue: http://www.litcentrum.sk/66970

 

 

 

 

Obálka slniečka september 2013