Poznáme desiatich finalistov Ceny Jána Johanidesa


 

 

25. január 2018 - Literárne informačné centrum zverejnilo desať finalistov na prestížnu literárnu Cenu Jána Johanidesa, ktorých vybrala odborná porota. Cena sa udeľuje za najlepšie prozaické dielo v predchádzajúcich dvoch rokoch a najlepšie prozaické dielo mladého autora do 35 rokov v danom období.

Literárne informačné centrum chce Cenou Jána Johanidesa upozorniť na najvýznamnejšie diela kvalitnej slovenskej literatúry za posledné dva roky a zároveň uctiť pamiatku spisovateľa, ktorý sa významnou mierou pričinil o rozvoj modernej slovenskej prózy.

Laureáti minulých ročníkov Ceny Jána Johanidesa sú napíklad Stanislav Rakús, Ivana Dobrakovová, Dušan Dušek či Zuska Kepplová alebo Lajos Grendel.

 „Tým, že cena mapuje posledné dva roky literárneho diania na Slovensku, do finále sa dostali dlhoroční garanti kvalitnej literatúry ako sú Silvester Lavrík s knihou Nedeľné šachy s Tisom alebo Pavel Vilikovský s dielom Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa. V nomináciách sa však objavili aj čerstvé mená napríklad držiteľka ceny René Anasoft litera gymnazistov Ivana Gibová s Barbora, boch a katarzia či Daniel Majling a jeho Ruzká klazika,“ dodáva Dana Podracká z Literárneho informačného centra.

O laureátoch Ceny Jána Johanidesa 2018 rozhodne porota v druhom kole.

Ceremoniál odovzdávania Ceny Jána Johanidesa bude 24. apríla 2018 v Šali.

Tohtoročná porota v zložení Dana Hučková, Peter Michalovič, Peter Darovec, Petr Minařík a Radoslav Passia vybrala v prvom kole finálovú sedmičku v kategórii za najlepšie prozaické dielo:

Silvester Lavrík: Nedeľné šachy s Tisom

Daniel Majling: Ruzká klazika

Ondrej Štefánik: Som Paula

Richard Pupala: Čierny zošit

Etela Farkašová: Scenár

Pavel Vilikovský: Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa

Jana Juráňová: Cudzie príbehy

 

Finálová trojka za najlepšie prozaické dielo mladého autora do 35 rokov:

Ivana Gibová: Barbora, boch & katarzia

Jakub Juhás: Novoročný výstup na Jaseninu

Marek Mittaš: NeVinných pätnásť

Kontakt:

Dana Podracká,

Irena Jenčová, , 0904 8420 507

Poznámky pre redaktorov:

Literárne informačné centrum (LIC) sa zameriava na hodnotenie a propagáciu súčasnej slovenskej literatúry na Slovensku aj v zahraničí podporovať čítanie kvalitnej slovenskej literatúry slovenskou verejnosťou.

www.litcentrum.sk

Viac informácií o cene:

http://www.litcentrum.sk/cena_jana_johanidesa

 

Krátke anotácie k nominovaným dielam:

www.litcentrum.sk/nominacie2018

Medailóny porotcov:

www.litcentrum.sk/porota2018

 

 

Obálka slniečka september 2013